Oznamy a správy

Oznamy a správy

NAŠE AKTUÁLNE ČLANKY MÔŽTE SLEDOVAŤ NA https://uvsk.blog.sme.sk/

SLEDUJTE NAS NA https://www.facebook.com/UVSKSAV/

______________________

Ako sa máte Slovensko? Situáciu sme zvládli lepšie ako iní.
BRATISLAVA, 23. júna, 2020. 

V prebiehajúcej diskusii o pripravenosti Slovenska na ďalšie vlny pandémie je zaujímavá retrospektíva prvej vlny. Kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“ mapoval názory obyvateľov na to, ako podľa ich zvládlo situáciu Slovensko a iné krajiny. Otázky smerovali aj k tomu, či pomáhať viac postihnutým krajinám.
Projekt „Ako sa máte, Slovensko?“ dlhodobo sleduje postoje obyvateľov na Slovensku od začiatku korona obdobia. Prieskumy iniciovali prieskumná spoločnosť MNFORCE, komunikačná agentúra Seesame v spolupráci so Sociologickým ústavom SAV a Ústavom výskumu sociálnej komunikácie SAV. Doteraz sa zrealizovali rozsiahle zisťovania a analýzy v marci, apríli a máji. Vďaka spolupráci slovenských a rakúskych výskumníkov sleduje prieskum názory obyvateľov týchto susedných krajín. (celá tlačová správa)

Koronavírus zasiahol duševné zdravie mladých: hlásia viac depresií a úzkostí
BRATISLAVA, 19. jún, 2020. 

Karanténne opatrenia v posledných troch mesiacoch zasiahli aj duševný stav Slovákov. Izoláciu horšie prežívali mladí. Ukázal to kontinuálny prieskum „Ako sa máte, Slovensko?“, ktorý sledoval postoje obyvateľov na Slovensku počas celého trvania pandémie. Naviac, takmer polovica opýtaných zažívala počas korona obdobia depresívne pocity. Podľa odborníkov je aj preto potrebné duševnému zdraviu na Slovensku venovať ešte väčšiu pozornosť. . (celá tlačová správa)

Vláda dostala od občanov slabšiu dvojku
BRATISLAVA, 5. mája, 2020. 

Veľká noc je na Slovensku tradične spätá s početnými návštevami rodiny a blízkych. Vláda pri riešení epidémie koronavírusu siahla po radikálnom obmedzení pohybu mimo hraníc okresu. Napriek mnohým ďalší obmedzeniam, ktoré Slovensko zažíva od marca, veľkonočné cestovanie sa v názoroch obyvateľov ukazuje spätne ako najmenej populárne opatrenie. Tieto postoje približuje aprílová vlna prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“. (celá tlačová správa)

Dôvera ľudí voči ínštitúciám v čase pandémie COVID-19, názory na očkovanie aj pôvod koronavírusu.
BRATISLAVA, 30. apríla, 2020. 

Väčšina z opýtaných neverí, že koronavírus sa preniesol zo zvieraťa náhodou. O prípadnom zaočkovaní, v prípade dostupnosti vakcíny, uvažuje kladne iba 41 % respondentov. Slovenskému zdravotníctvu v súvislosti s riešením koronakrízy dôveruje takmer tri štvrtiny opýtaných. Tieto postoje približuje druhá, aprílová vlna prieskumu „Ako sa máte, Slovensko?“. (celá tlačová správa)

Vnímanie zdravotného a ekonomického rizika v kontexte šírenia pandémie COVID-19.
BRATISLAVA, 24. apríla, 2020. 

Druhá vlna prieskumu “Ako sa máte Slovensko? sa okrem iného zaujímala o to, ako Slováci a Slovenky vnímajú zdravotné a ekonomické riziká spojené s koronavírusom aj v druhom mesiaci pandémie, a ponúka aj porovnanie s Rakúskom.

Druhá časť výskumu série „Ako sa máte, Slovensko?“ vnímanie rizika. (celá tlačová správa)

 

Dodržiavanie opatrení v súvislosti s prevenciou šírenia pandémie COVID-19 a postoje spoločnosti.
BRATISLAVA, 28. marca, 2020. 

Vedeckí pracovníci Sociologického ústavu SAV a Ústavu výskumu sociálnej komunikácie SAV a analytici spoločností MNFORCE a Seesame zrealizovali prvý zo série výskumov, ktorých cieľom je mapovať aktuálne meniacu sa situáciu na Slovensku. 

Prvý výskum série „Ako sa máte, Slovensko?“ mapuje dodržiavanie opatrení aj postoje ku monitorovaniu mobilov. (celá tlačová správa)